Бюлетин №3 юли 2021 Работата ни по създаване на ИП2 “Набор от демократични методи за интервенция”...
В процеса на създаване на теоретичното съдържание и основния подход в нашето обучение по демокрация, ние направихме и допълнителен кръг от тестове на избраните от нас упражнения. От 14 до 18 юни 2021 г. всички партньори участваха в поредица от интензивни онлайн семинари, в резултат на които ние избрахме 5 допълнителни дейности, които да включим в “Набора от демократични методи за интервенция”.
Всеки партньор представи по 1 нова дейност, а също така продължихме и да тестваме упражненията от ИП3 Допълнителен Модул „Комуникация и разрешаване на конфликти”, координиран от нашия партньор в България, БИМЕК. Първото упражнение, което тествахме беше „Бомби или територия“, предложено от нашия испански партньор Asociación Caminos. То беше насочено към насърчаване на размисъл по темите за мира, разрешаването на конфликти и значението на културата на мира. ООН определя културата на мира като набор от ценности, нагласи и поведение, основани на отхвърляне на насилието, като алтернативно предлага диалог и преговори като начин за разрешаване на конфликти между индивиди, групи и нации. Целта на упражнението е практически да покаже колко по-правилен е диалогът за разлика от насилието.
SWDC, водещата организация в проекта Reach Youth, предложи упражнението „Цветето на силата“, визуален начин за разкриване на нашето положение в обществото и за обсъждане на концепцията за привилегията. Упражнението е интересно, защото разкрива субективното ни разбиране за това какво е привилегия, поради което прави дискусията, която следва, наистина полезна, като показва на младите хора понятията привилегия и непривилегия, и тяхното субективно и обективно въздействие върху живота на хората. По време на третия ден представител на CSI, партньорската организация от Кипър, представи упражнението „Процес на структуриран демократичен диалог“. То ни позволи да влезем в ролята на политици и да разберем процеса на намиране на решение за обществени проблеми. Този път се събрахме като експерти, за да предложим решения за въздействието на пандемията върху туристическата индустрия в Кипър. Процесът доведе до създаване на карта на общите проблеми и намиране на политически отговори. Упражнението се оказа наистина добър начин да се покаже на практика как се работи в политиката и колко сложно е да се постигнат общи решения. Четвъртия ден БИМЕК представи упражнението „Скривалище”, наистина забавна дейност, която ни накара да се изправим пред нашите морални и обществени възгледи, благодарение на факта, че трябваше да вземем трудно решение за оцеляването на едно общество. Скривалището е атомен подслон, където група граждани трябва да се скрият, за да спасят онова, което е останало от обществото им след атомна бомба. Системата за поддържане на живота в скривалишето, обаче не позволява на всички хора да се подслонят, за да оцелеят. Целта в груповата работа беше да се вземе общо решение кой ще бъде спасен и кой ще трябва да бъде пожертван в името на оцеляване на човешката раса. Последното упражнение, което тествахме заедно беше „Стълбата на участието“ , предложено от CESIE. В него се изследват ситуации, в които младите хора могат да участват и до каква степен тяхното участие е значимо. Участниците се приканват да идентифицират пречките и факторите, даващи власт в участието и в заключение се обсъждат факторите, които са под наш и извън наш контрол. Дейността цели да стимулира участниците в постигането на проактивен подход към тяхното демократично участие във всички аспекти на живота им: училище, квартал, общност, град и т.н.
БИМЕК проведе и тест на 3 допълнителни упражнения от ИП3: „Моите чувства“, „Емоционално отвличане“ и „В обувките на другите“. Всички тези методи са насочени към това да помогнат на участниците да развият своята емоционална интелигентност и да придобият по-добро разбиране на емоциите, както собствените, така и на другите хора. Нашите местни дейности протичат с успех!
В допълнение на онлайн тестовете, които проведохме за нашия “Набор от демократични методи за интервенция”, всички партньори вече пилотират интервенциите на местно ниво с широк кръг участници. Всички тези местни дейности ни помогнаха да усъвършенстваме допълнително интервенциите и да тестваме по два начина упражненията: в присъствена форма и онлайн. Ето някои от нашите истории!
CESIE проведе пилотно тестване на 6 упражнения от ИП2 с група от 25 студенти от Университета в Палермо между март и юни 2021 г. Всички участници изучават образователни и социални науки, така че дейностите бяха оценявани от тях като нещо, което те биха използвали със своите ученици или с младите хора, с които работят. Всички сесии бяха проведени онлайн, така че всички упражнения бяха приложени в тяхната онлайн версия. Тестовете бяха наистина полезни за събиране на обратна информация и за откриване на допълнителния потенциал на всяко упражнение в онлайн среда (тъй като първоначалната разработка беше за присъствено прилагане).
БИМЕК пилотира 2 упражнения, „Създаване на концепция: животното на демокрацията“ и „Кой е на снимката?“ с 22 социални работници, които работят с младежи, от Агенцията по заетостта. Участниците са дали обратна връзка, че намират и двете упражнения за ефективни в обучението на млади хора на демократично мислене и по специално на познаване на демократичните права / институции. Второто упражнение има за цел да се бори с предразсъдъците и да развива съпричастност сред участниците. CSI в Кипър пилотира упражненията „Създаване на концепция: животното на демокрацията“, „Игра за правата на човека“ и „В обувките на другите“ с група социални и младежки работници, обучители и млади хора. Техният резултат също така доказа ефективността на всичките 3 интервенции. Останалите упражнения предстои да бъдат тествани в близките месеци.
SWDC също така успя да получи ценна обратна връзка при провеждане на вътрешно пилотиране и по време на 3-дневна интензивна пилотна сесия през април 2021 г. Групите, с които партньорът е работил, са били смесени: с млади хора и педагогически / образователни специалисти, което е гарантирало високо качество и задълбочена обратна връзка по всички предложени упражнения. Бяха открити и допълнителни възможности, при прилагане на упражненията онлайн, особено при използването на „Създаване на концепция: животното на демокрацията“, което е позволило на един ученик да покаже таланта си за първи път пред своите съученици. Цялото преживяване е било високо оценено от участниците, благодарение на резултатите, постигнати от групата.
Испанският партньор, Asociación Caminos, е пилотирал 5 от нашите интервенции. Резултатите бяха наистина положителни за младите участници, които са изявили някои артистични умения, докато са се обучавали на демокрация и права на човека. Те са навлезли в дълбочина по време на обучението и са направили общ преглед на политическата система в Испания и институциите на Европейския съюз, по забавен и динамичен начин! Следващите стъпки: Съдаване на платформа за обучение и Наръчник за прилагане
Като част от Reach Youth ние не само се стремим да предоставим на младежките работници, набор от практически дейности за обучение по демокрация и управление на конфликти. Искаме да направим нашата работа и по-достъпна за широката общност на младежките и социалните работници. Така че, вие ще можете да научите всичко за нашите дейности и как да ги прилагате в работата си с млади хора, след като нашата платформа за електронно обучение с безплатен достъп бъде завършена!
В момента сме в процес на разработване на платформата (тя ще бъде готова през септември 2021 г.). На нея ще ви предоставим цялата основна информация за всеки обучителен модул, описание на упражненията в него, резултатите от обучението и най-добрите начини за присъствено и онлайн приложение. Така че, ако вие или вашите колеги искате да тествате и да използвате платформата за електронно обучение, следете нашия уебсайт и социални медии, за да можете да получите достъп до нея веднага след пускането й!
За да помогнем на организациите да прилагат нашите методи (например училища, младежки организации и т.н.), ние сме в процес на разработване на Набор от насоки, които ще им помогнат да разберат нашия подход към обучението по демокрация за младежи, като идентифицират необходимите ресурси, времето за провеждане на упражненията и друга важна логистична информация. Ще започнем да работим по насоките през август 2021 г. и ще бъдем готови да ги разпространим в края на проекта през февруари 2022 г.
Нашият материал ИП3 е достъпен на уебсайта на проекта на 5 езика! Можете да го разгледате и да го изтеглите безплатно на
За проекта Reach Youth
Проектът REACH YOUTH е съфинансиран по програма Еразмус+ на ЕС и има за цел да помогне на професионалистите, работещи с млади хора, и социалните работници като създаде за техните нужди инструменти за защита на младите хора от радикализация и екстремизъм чрез обучение за ключовите ценности на демокрацията и чувство за активно участие, което демокрацията предполага като средство за справяне с обществените проблеми. За целта партньорите в проекта работят върху набор от инструменти, насочени към тези цели. А именно, учебна програма за обучение по демокрация, съобразена с нуждите на професионалистите, които работят с младежи, допълнителен модул за комуникация и справяне с конфликти и платформа за електронно обучение, където цялото обучително съдържание ще бъде лесно и свободно достъпно за потребителите под формата на онлайн обучение. В допълнение към всичко това, след като тестваме пилотно нашите продукти, ние ще създадем инструкции за приложение, достъпни за професионалистите, които биха искали да използват нашите материали и челния ни опит.
Партньори
Проектът REACH YOUTH е финансиран по програма Еразъм+ на Европейския съюз, Ключова дейност 2 – Стратегически партньорства, Европейско сътрудничество в професионалното образование и обучение (ПОО).
Подкрепата на Европейската комисия за изготвянето на настоящата публикация не представлява одобрение на съдържанието, което отразява гледните точки само на авторите и не може да се търси отговорност от Комисията за всяка употреба, която може да бъде използвана за информацията, съдържаща се в нея. © REACH YOUth – Project Number: KA202-91548CBC-DE
You have received this e-mail at [Email] because you are subscribed to CESIE newsletter. |